Sprzedaż spółki – Na co zwrócić uwagę?

krakow.coworking-centrum.pl - Sprzedaż spółki - Na co zwrócić uwagę?

Sprzedaż spółki to proces, który wymaga znajomości przepisów oraz posiadania odpowiedniego doświadczenia. Jest parę aspektów na które zawsze należy zwrócić uwagę, aby ograniczyć swoje ryzyko prawne oraz finansowe. Polecimy wam też pewien inny artykuł gdzie znajdziecie dokładny opis wszystkich informacji na ten temat.

Nasza oferta w zakresie spółek:

Udziały

Zakup udziałów po pierwsze musi nastąpić od osoby uprawnionej. Bardzo łatwo możecie to zweryfikować w odpisie KRS. Dzięki temu dowiecie się jakich spółka ma wspólników obecnie oraz jakich miała poprzednio. Rozmowa z poprzednimi wspólnikami może też wam dać więcej informacji na temat tego jak wyglądają sprawy spółki. Druga sprawa to zapłata podatku od czynności notarialnych oraz podatku PCC. Na sam koniec oczywiście należy dokonać zmiany w KRS poprzez złożenie formularza KRS-ZE.

Sprzedaż spółki – Audyt Prawny i Finansowy

W celu upewnienia się czy przedsiębiorstwo, które kupujemy jest pozbawione od zobowiązań oraz nie posiada wad prawnych należy dokonać jego audytu. W tym celu należy wysłać odpowiednie zapytania do administracji publicznej. Potwierdzili w ten sposób czy spółka nie posiada zaległości podatkowych lub ZUS. Jeśli zatrudniała wcześniej pracowników, może być konieczność realizowania świadczeń na ich rzecz. W tym celu zazwyczaj dobrze jest się skontaktować z prawnikiem lub firmą audytującą.

Sprzedaż spółki – Powołanie zarządu spółki

Powołanie zarządu spółki ma największy wpływ na to kto i w jaki sposób może ponosić osobistą odpowiedzialność majątkową za zobowiązania spółki. Jeśli sami chcecie być członkami zarządu musicie upewnić się czy spółka jest wolna od zobowiązań. Tutaj po raz kolejny wraca sprawa audytu finansowego i prawnego, o której wcześniej pisaliśmy. Warto jednak nalegać na uzyskanie odpowiednich oświadczeń od poprzednich właścicieli lub zarządu.

Artykuły z serii spółki:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *