Praca zdalna i budowanie rozproszonego zespołu

krakow.coworking-centrum.pl - Praca zdalna

Praca zdalna zyskuje bardzo na popularności. Budując zespół musisz się liczyć z tym, że niektórzy z twoich pracowników nie będą mogli zbierać się w jednym biurze. Będzie to wynikało z ich miejsca zamieszkania, obowiązków domowych oraz szczerej chęci do pracy zdalnej. W tym momencie stoicie przed wyborem – budowa rozproszonego zespołu lub brak zespołu. Oczywiście, że w takiej sytuacji wybierzecie zespół rozproszony.

Praca zdalna – Komunikacja

Budując rozproszony zespół twoim największym problemem będzie komunikacja pomiędzy jego poszczególnymi członkami. W tym celu bardzo ważne jest aby zadbać o jasne sprecyzowanie kanałów komunikacji. Zadbaj o to aby kanały komunikacji ograniczały się do minimum. Co to znaczy? Nie korzystaj z kanałów które się wzajemnie zastępują! Nie potrzebujesz mieć 3 komunikatorów wideo oraz dodatkowego prywatnego VOIP z transmisją obrazu!

Zbuduj swój zespół w oparciu o biuro coworkingowe.

Jeśli skype email jest dla was wystarczający korzystajcie tylko z nich. W przypadku kiedy jednak potrzebujecie dodatkowych funkcji oprogramowania, których nie macie w waszym obecnym zestawie – zastanówcie się czy jest to dla was absolutnie konieczne? Jeśli tak to czy jest jakieś oprogramowanie, które spełnia wymagania przez ciebie funkcje. Zastępuj komunikatory nowszymi i bardziej rozwiniętymi zamiast dodawać nowe!

Synchronizacja czasu

Jeśli rozproszyłeś zespół po całym świecie kolejnym problemem będą odmienne godziny pracy. W tym przypadku powinieneś jasno określić w jakich godzinach kto jest dostępny. Informacje o zmianach w tym zakresie powinniście na bieżąco aktualizować i podawać do publicznej wiadomości.

Kolejnym elementem synchronizacji to określenie kto za co odpowiada oraz jaki jest jego zakres obowiązków w firmie. Dodatkowo należy jasno stwierdzić kto jest menedżerem projektu oraz jak wyglądają relacje odpowiedzialności pomiędzy pracownikami.

Ostatni element to zbudowanie procedury dotyczącej tego jak praca jest przekazywana pomiędzy pracownikami którzy pracują w różnych przedziałach czasowych. To pozwoli zapobiec pojawianiu się sytuacji gdzie jedna osoba czeka na pracę drugich.

Synchronizując swoje spotkania możecie korzystać z naszego kalendarza.

Praca zdalna – Wolność promuje innowację

Rozproszone zespoły bardzo łatwo można przekształcić w turkusowe organizacji. Pisaliśmy już na ich temat. Możecie się o nich dowiedzieć tutaj. To odmienny sposób zarządzania projektami w firmie stawiający na autonomię pracowników oraz samo sterowanie swoją pracą.

Posiadamy też biura w innych miastach:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *