Historia Coworkingu

krakow.coworking-centrum.pl - Historia Coworkingu

Historia Coworkingu – Coworking wywodzi się z prostej potrzeby poprawy organizacji pracy ludzkiej. Otwarte przestrzenie pozwoliły na zmianę sposobu organizacji pracy. W dzisiejszym artykule przybliżymy was z tym zagadnieniem. Więcej na temat naszej oferty znajdziecie na stronie – Coworking Kraków.

Otwarta przestrzeń

Ideę otwartej przestrzeni stworzył pierwotnie Frank Lloyd Wright podczas tworzenia biurowca dla amerykańskiej korporacji Johnson. Przestrzeń miała przypominać las i środowisko naturalne. Kolumny wyglądały jak konary drzew a sklepienie jak ich korony z liśćmi. Efektem otwartej przestrzeni była naturalna współpraca i komunikacja pomiędzy pracownikami firmy. Można śmiało powiedzieć, że była to pierwsza forma coworkingu, pomimo tego że odbywała się ona tylko w ramach pojedynczej firmy.

Historia coworkingu – Niemiecki Pierwowzór

Pierwszym pełnoprawnym coworkingiem jest C-Base założone przez fanatyków komputerowych w Niemczech w Berlinie. Niedługo potem pojawia się ich austriacki odpowiednik – Schrauben Fabrik. Coworking narodził się w europie i z tego miejsca rozpoczął swoją dalszą ekspansję w innych kierunkach.

Historia Coworkingu – Ekspansja na cały świat

W chwili obecnej biura coworkingowe rosną jak grzyby po deszczu! W Stanach Zjednoczonych pojawiają się już całe korporacje specjalizujące się w organizacji biur coworkingowych i sprzedają w ich ramach inne dodatkowe usługi. Biura przystosowane dla start-upów oferują usługi księgowe, rejestracji spółek oraz wiele innych, aby umożliwić rozwój biznesu.

Przyszłość Coworkingu

Coworking jest rodzajem działalności, w którym bariery wejścia na rynek są bardzo małe. Wiele firm koncentruje się na zakładaniu nowych miejsc w oparciu o budynki i przestrzenie, które wynajmują. Problemem takich miejsce jest to, że jeśli zarejestrujecie tam wirtualne biuro i nagle z jakiegoś powodu umowa najmu zostanie rozwiązana – będziecie musieli zarejestrować swoją działalność w inne miejsce oraz możecie utracić część poczty, która zostanie wysłana pod wskazany adres. Z tego powodu pojawia się wiele firm, które planują rozwijać sieci coworkingowe i niestety czasami kończy się to katastrofą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *