Co to jest Libra?

krakow.coworking-centrum.pl - Co to jest Libra?

Libra to kryptowaluta od Facebooka mająca na celu umożliwienie użytkownikom aplikacji tej firmy dokonywania tanich transakcji finansowych. Chodzi tutaj o zakup produktów i usług w ramach ich platformy. Projekt Libra opiera się o technologię blockchain. Jego rozproszony charakter silnika obliczeniowego nawiązuje do Ethereum. Co to znaczy dla nas wszystkich? Dlaczego Facebook pracuje nad tą technologią tak intensywnie?

Wirtualne biuro Kraków – nasza oferta:

Libra – Duża władza w jednym miejscu

Facebook już w tym momencie jest znany z licznych skandali, w których nadużywał swoich wpływów. Równocześnie też wykorzystywał dane swoich klientów w sposób inne niż informował o tym publicznie. Jeśli Libra okaże się sukcesem ze względu na powszechność usług tej firmy pojawi się precedensowa sytuacja. Sytuacja, w której jedna firma kontroluje walutę posiadającą światowy zasięg i niepodlegająca żadnemu nadzorowi bankowemu. Czy jest to recepta na katastrofę? Bardzo prawdopodobne!

Libra – Nadużywanie pozycji podmiotu dominującego

Facebook będzie dzięki temu miał narzędzie pozwalające mu omijać dotychczasowe kanały sprzedaży oraz przepisy związane z regulacjami KYC (Know Your Customer) oraz compliance (zgodność z przepisami prawa i regulacjami). Najwięcej mają tutaj do stracenia małe firmy. To one w obliczu wszechobecności facebooka oraz jego możliwości wpływania na nie swoimi wewnętrznymi regulacjami. Czy małe firmy będą miały możliwość obrony przed trudnymi warunkami finansowymi jakie będzie narzucał facebook – oczywiście że nie! Z tego też powodu facebook poprzez walutę libra planuje wzbogacić się kosztem mniejszych organizacji wyciskając z nich – cyfrowy haracz.

Libra i Protesty

Ze względu na potencjalne zagrożenia dla jakie może powodować ten projekt pojawiły się liczne głosy ze strony organizacji rządowych oraz polityków. Poprzednie doświadczenia z kryptowalutami pokazały, że są to projekty o wysokim stopniu ryzyka. W ostatecznym efekcie mogą one spowodować straty w dużych rozmiarach dla dużej ilości osób. Ze względu na skalę i zasięg facebooka nawet mały błąd może być tragiczny. Błąd w kodzie aplikacji, portfela lub samej waluty może pozwolić hakerom na wyrządzenie gigantycznych szkód na skalę międzynarodową.

Jeśli projekt libra zostanie zrealizowany, będzie to pierwsza waluta o tak dużym potencjale. Pierwsza znajdująca się poza kontrolą rządu oraz jakimkolwiek nadzorem finansowym.

Pozostałe artykuły o kryptowalutach:

Czy bitcoin jest walutą przyszłości?

Zasady rozliczania kryptowalut

Nasze biura:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *