Co to jest Split Payment?

krakow.coworking-centrum.pl - Split Payment - Mechanizm podzielonej płatności

Split payment inaczej zwany mechanizmem podzielonej płatności to rozwiązanie finansowe mające na celu polepszyć ściągalność podatku VAT i w efekcie zmniejszyć lukę podatkową. Techniczne przygotowanie do tego rozwiązania jest już gotowe i banki mają możliwość dzielenia przychodzących płatności na subkonta swoich klientów. Czy split payment przyczyni się do załatania luki VAT?  Czas pokaże! My przedstawimy wam proste wyjaśnienie jak będzie działać, żeby uniknąć kłopotów podczas prowadzenia działalności gospodarczej.

Na temat mechanizmu podzielonej płatności (Split Payment) możecie też przeczytać na oficjalnej stronie rządowej – Split Payment.

Wirtualne biuro Kraków – nasza oferta:

Kto będzie dzielił płatności

W praktyce płatności mają być dzielone przez bank w sposób automatyczny. Jeśli na rachunku będzie się pojawiać płatność oznaczona jako VAT bank automatycznie ma wydzielić część pieniędzy na subkonto. Środki znajdujące się na tym subkoncie będzie można przeznaczyć tylko na spłatę należności VAT w stosunku do urzędu skarbowego. Docelowo ma to zapobiec sytuacji gdzie oszuści wyłudzali VAT poprzez produkowanie fałszywych faktur oraz realizowanie przy ich pomocy płatności.

Split Payment – Pierwsze kroki

Początkowo system ma być nieobowiązkowy i ma na celu oswojenie przedsiębiorców z automatycznym poborem podatkowym odbywającym się na rachunkach bankowych. Ma to być także okres próbny dla urzędników oraz banków. Oczywiście w trakcie wdrażania tego rozwiązania mogą się pojawić przypadki, o których ustawodawca nie pomyślał i konieczne będzie przygotowanie dla nich szczególnej obsługi. 

Co daje nam takie rozwiązanie?

Mechanizm ma na celu zrealizowanie pewnych wytycznych w stosunku do funkcjonowania polskiej gospodarki. Poniżej przedstawiamy listę tych wytycznych:

  • ustabilizowanie wpływów budżetowych z tytułu podatku VAT,
  • ograniczenie oszustw podatkowych,
  • zapewnienie pewności obrotu pomiędzy przedsiębiorcami,
  • uniknięcie nadużyć i wyłudzeń w przypadku podatku VAT zwracanego przez urzędy,
  • zmniejszenie ryzyka podatkowego dla przedsiębiorców,
  • wyłączenie odpowiedzialności solidarnej przedsiębiorców za płatności VAT,

Czy to popularne rozwiązanie?

Tego typu rozwiązania istnieją już w Czechach oraz we Włoszech. Praktyka pokazuje, że nie utrudniają przedsiębiorcom prowadzenia biznesu oraz zapewniają stabilne wpływy budżetowe nadające się do prognozowania. Oczywiście pojawiają się inne elementy, które mogą być początkowo trudne do obsłużenia w przypadku płatności podzielonej. Będzie to na pewno faktoring (pisaliśmy już o nim wcześniej) oraz cesja wierzytelności. Należy się też zastanowić czy tego typu środki będą podlegały windykacji komorniczej oraz co ma się stać kiedy faktura zostanie skorygowana na mniejszą kwotę? Wszystkie te problemy będą musiały być uregulowane w najbliższym czasie!

Faktoring, a split payment

Dla wielu zainteresowanych oczywiste jest, że faktoring będzie miał wpływ na płatności split payment. Jeśli będziemy otrzymywać tego typu wpływy jak Urząd Skarbowy będzie je katalogował w przypadku kiedy jest dwóch odbiorców płatności za fakturę. Więcej na temat faktoringu znajdziecie tutaj – Faktoring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *