Jak powstał internet?


Internet powstał w wyniku wielu prac naukowych i technologicznych, które rozpoczęły się w połowie XX wieku.

Jednym z kluczowych wydarzeń, które doprowadziło do powstania internetu, było opracowanie w 1962 roku przez Paula Barana koncepcji rozproszonej sieci komputerowej, która mogłaby przetrwać nawet uszkodzenie części jej węzłów. Baran był pracownikiem amerykańskiej organizacji badawczej RAND Corporation, która współpracowała z Agencją Zaawansowanych Projektów Badawczych (ARPA).

W 1969 roku ARPA rozpoczęła realizację projektu ARPANET, którego celem było stworzenie sieci komputerowej łączącej naukowców z różnych amerykańskich uniwersytetów. Pierwsze węzły ARPANET-u powstały w 1969 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie Utah i Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara. W pierwszym roku istnienia ARPANET-u udało się wysłać pierwszą wiadomość tekstową między UCLA a Stanfordem.

W kolejnych latach ARPANET szybko się rozwijał i rozrastał. W 1971 roku do sieci dołączył pierwszy węzeł poza Stanami Zjednoczonymi, znajdujący się w Wielkiej Brytanii. W 1983 roku ARPANET został podzielony na dwie sieci: MILNET, przeznaczoną dla celów wojskowych, i NSFNET, przeznaczoną dla celów naukowych.

W 1989 roku Tim Berners-Lee, brytyjski naukowiec pracujący w CERN, opracował koncepcję World Wide Web (WWW), czyli globalnej sieci stron internetowych. WWW ułatwiła dostęp do informacji w Internecie i przyczyniła się do jego popularyzacji wśród społeczeństwa.

W latach 90. XX wieku Internet rozwijał się bardzo dynamicznie. Wraz z rozpowszechnieniem się komputerów osobistych i dostępu do Internetu w domu, Internet stał się powszechnym narzędziem komunikacji, rozrywki i edukacji.

Dziś Internet jest jedną z najważniejszych technologii w świecie. Łączy miliardy ludzi na całym świecie i ma znaczący wpływ na wszystkie aspekty naszego życia.

Oto kilka kluczowych dat w historii internetu:

 • 1962: Paul Baran opracowuje koncepcję rozproszonej sieci komputerowej
 • 1969: Powstaje ARPANET
 • 1971: Do ARPANET-u dołącza pierwszy węzeł poza Stanami Zjednoczonymi
 • 1983: ARPANET zostaje podzielony na MILNET i NSFNET
 • 1989: Powstaje World Wide Web
 • Lata 90. XX wieku: Rozwój Internetu wśród społeczeństwa

Jakie są rodzaje internetu?


Istnieją dwa podstawowe rodzaje internetu: stacjonarny i mobilny.

Internet stacjonarny jest dostarczany za pomocą kabli, które łączą użytkownika z siecią internetową. Najpopularniejszymi technologiami dostarczania internetu stacjonarnego są:

 • DSL (Digital Subscriber Line) – technologia wykorzystująca sygnał analogowy linii telefonicznej do przesyłania danych internetowych.
 • Kabelowy – technologia wykorzystująca kabel koncentryczny do przesyłania danych internetowych.
 • Światłowód – technologia wykorzystująca światło do przesyłania danych internetowych.

Internet mobilny jest dostarczany za pomocą fal radiowych. Najpopularniejszymi technologiami dostarczania internetu mobilnego są:

 • 2G – technologia przesyłania danych przy użyciu fal radiowych o niskiej częstotliwości.
 • 3G – technologia przesyłania danych przy użyciu fal radiowych o średniej częstotliwości.
 • 4G – technologia przesyłania danych przy użyciu fal radiowych o wysokiej częstotliwości.
 • 5G – najnowsza technologia przesyłania danych przy użyciu fal radiowych o ultrawysokiej częstotliwości.

Oprócz tych dwóch podstawowych rodzajów internetu, można wyróżnić również:

 • Internet satelitarny – technologia dostarczania internetu za pomocą satelitów krążących wokół Ziemi.
 • Internet radiowy – technologia dostarczania internetu za pomocą fal radiowych o bardzo niskiej częstotliwości.

Wybór rodzaju internetu zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Internet stacjonarny jest zwykle bardziej stabilny i oferuje wyższą prędkość transmisji danych, ale jest również droższy niż internet mobilny. Internet mobilny jest bardziej mobilny i wygodniejszy w użyciu, ale jego prędkość transmisji danych może być mniejsza niż w przypadku internetu stacjonarnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *